Ідеї для ОСББ – як заробити та зекономити

Як відомо, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку це неприбуткова юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для спільного користування, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією.

Building

Brad Greenlee / www.flickr.com


Співвласники можуть використовувати своє майно будь-яким легальним методом. Хоч ОСББ – неприбуткова організація, провадити певну діяльність, аби заробити кошти, об’єднання провадити таки має право. Однак такі доходи не повинні розподілятися поміж членами ОСББ, працівниками, пов’язаними особами. Кошти мають бути спрямовані на статутні цілі й основну діяльність ОСББ. Тобто за них можна щонайменше зробити ремонт підвальних приміщень, прогонів, утеплення будинку тощо. Тож розглянемо варіанти того, як саме в сучасних умовах об’єднання співвласників може заробити кошти на свою діяльність.

Збирайте макулатуру

По-перше, сортування, як мінімум, дозволить зекономити на вивезенні відходів. По-друге, це реальний спосіб заробітку. При цьому в більшості випадків вам навіть ходити з пакунками паперу нікуди не доведеться. Справа в тому, що існують підприємства і підприємці, які займаються забором макулатури в офісах, супермаркетах, друкарнях тощо. Натомість вони платять кошти за кожен кілограм. Чому б і вашому ОСББ не підписати договір з таким підприємцем або підприємством? А далі – визначаєте мінімальне відвантаження та встановлюєте у відведеному місці (бажано в кожному під’їзді) великі коробки або контейнери для збору макулатури. Компанія забирає відсортовані відходи, важить та переводить кошти на рахунок ОСББ.

На практиці макулатура в багатоквартирному будинку збирається швидко, адже це можуть бути і газети, і зошити, і рекламна продукція і картонні упаковки. Щоправда, потрібно наперед домовитись із підприємством, яку саме сировину воно прийматиме, адже йому можуть не підходити лотки для яєць або упаковки Tetra Pak.

Здавайте приміщення в оренду

Співвласники мають право здавати в оренду нежитлові приміщення, що належать усім власникам, які ними тимчасово не користуються. Це можуть бути підвальні приміщення, комори, кімнати загального користування тощо. Разом з тим, варто зазначити, що співвласники першопочатково повинні дати згоду на використання спільного майна.

Потім, як і у попередньому випадку, правління ОСББ повинно укласти угоду з орендарями, в якій прописуються всі умови та нюанси, а також ціна оренди. Далі потрібно тільки відстежувати надходження коштів та правомірність використання приміщення орендарем.

Здавайте площі під рекламу

Дошки оголошень, розміщені у під’їздах, можуть використовуватися з комерційною метою. Ви можете запропонувати розміщення реклами у під’їздах вашого ОСББ як окремим підприємцям, що надають послуги (таксі, доставка їжі, ремонт квартир, ремонт та пошиття одягу тощо), так і рекламним компаніям, що акумулюють оголошення від різних рекламодавців.

Якщо в під’їзді є придатне місце, рекламники, можуть обладнати там власний рекламний стенд, на якому час від часу вони змінюватимуть рекламні матеріали, а кошти за використання вашого приміщення перераховуватимуть на рахунок ОСББ. У багатьох випадках на стіні або на даху будинку можна розмістити зовнішню рекламу.

Щоправда, тут знову ж таки потрібно отримати згоду від співвласників на використання спільного майна та укласти угоду з компанією або компаніями, що розміщатимуть рекламу.

Сонячна електростанція на даху

ОСББ може бути екологічним та енергоощадним. А застосування зелених технологій може приносити кошти та допомогти в досягненні значного рівня автономності та енергонезалежності будинку.

Але, якщо в приватному секторі механізм отримання зеленого тарифу вже налагодився, то в багатоквартирних будинках, це, швидше, виключення ніж регулярна практика. Так, у 2017 році кількість домогосподарств, які заробляють на сонячній енергії, перевищила тисячу. А от випадки розміщення сонячних панелей на дахах багатоквартирних будинків – в України наразі поодинокі.

Але вони таки трапляються. Зокрема, встановлення сонячних панелей на дахах багатоповерхівок було зафіксовано в Херсоні та Житомирі.

Так, цей шлях ще не протоптаний, але, як писав Іван Франко у легендарному творі “Каменярі” – Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод. Не спинить вас!”

Насправді утворення ОСББ дає безліч можливостей для співвласників. Але найголовніше, що в межах об’єднання ми вчимося самоорганізації та співпраці у своїх маленьких середовищах і містах, аби побудувати сильну демократичну державу – успішну Україну.

COMMENTS

DISQUS: 0