Купівля та розмитнення вживаного авто за зниженим акцизом: реалії та поради

Закон, що передбачає зниження ставок акцизного збору на вживані транспортні засоби вступив у силу з 1 серпня 2016 року. Наразі інформації мало, адже досвід купівлі авто за новим законом є не у багатьох. GreenTheVoyage.com спробував проаналізувати закон, інформацію від ДФС, МЗС та відповідних експертів і все ж розібратися, як саме можна купити авто закордоном та зекономити на акцизі.

1. Вивчаємо законодавство.

Згідно із законом №3251, на авто з двигуним об’ємом до 1 л ставка акцизу складатиме 0,102 євро за 1 куб. см, до 1,5 л – 0,063 євро за 1 куб. см, до 2,2 л – 0,267 євро за 1 куб.см, до 3 л – 0,276 євро за 1 куб. см, понад 3 л – 2,209 євро за 1 куб.см.

На практиці це означає, що для розмитнення автомобіля з двигуном 1 л тепер треба сплатити 63 євро, а не 1761 євро, як це було раніше. А за розмитнення автомобіля з двигуном 2 л – 534 євро замість 4882 євро.

Автомобілі з двигуном об’ємом 1,5 л будуть розмитнювати за 90 євро, а не за 3000, як того вимагав закон раніше.

Окрім того, врахуйте, що окрім акцизного збору, при розмитненні потрібно cплатити й інші податки: ввізне мито – 10% від вартості (якщо авто походить з країни ЄС, то 9,1% – у 2016 році; 8,2% – у 2017 році; 7,3% – у 2018 році), податок на додану вартість – 20% від сукупної вартості автомобіля, пенсійний збір – 3-5 % від вартості автомобіля.

Відповідно до змін, внесених до закону Президентом України Петром Порошенком, продавати машину не можна до кінця дії закону. Якщо ж продажу не уникнути, вам доведеться заплати акцизний збір у повному об’ємі (за старим тарифом). Також до кінця дії закону ви можете придбати лише одне авто, не сплачуючи акциз.

Автомобілі, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом та державою-агресором по відношенню до України – з Росії, не підпадають під дію цього закону. Не слід також ввозити будь-який автомобіль через російський кордон або адміністративну межу з окупованим Кримом.

Закон обмежений у часі – він є чинним до 31 грудня 2018 року. Нові ставки акцизу не розповсюджуються на автомобілі вироблені до 1 січня 2010 року. Під дію закону підпадають лише авто стандарту Євро-5.

Зауважимо, що з 1 січня 2016 року в Україні вимагається Євро-5 для всіх імпортованих з-за кордону автомобілів. Цим фактично вводиться заборона на ввезення авто, виготовлених раніше 2008/2009 року, оскільки реально екологічний стандарт Євро-5 в країнах Євросоюзу та США почав діяти в 2009 році, і відповідно, автовиробники почали випуск автомобілів з Євро-5 після 2009 року.

Тут також потрібно звернути увагу на особливості певних марок авто. Відомо, що в деяких азійських країнах навіть після 2010 року з конвеєрів зійшли автомобілі стандарту Євро-3. Тому варто бути обережними і завчасно дізнатися необхідну інформацію про бажану модель.

2. Вибір авто.

Придивитися до моделей та цін можна на відомих європейських сайтах:

otomoto.pl autoscout24.pl allegro.pl autogielda.pl mobile.de autoscout24.de тощо.

3. Організація поїздки.

Не забувайте, що наразі для здійснення подорожі до країн Євросоюзу українцям потрібні візи. Разом з тим, ви можете підшукати авто й в дружній безвізовій країні – Грузії, Азербайджані, Вірменії тощо. Звідти ж авто можна відправити паромом. Знову ж таки зважайте на особливості або заборону в’їзду на особливі території цих країн: Південну Осетію, Абхазію, Нагірний Карабах. Додаткову інформацію про візи та поточну ситуацію у країні, куди ви збираєтесь поїхати, ви завжди можете дізнатись на сайті МЗС України.

Дізнайтесь, скільки часу вам потрібно перебувати в країні для оформлення всіх необхідних паперів та забронюйте житло.Booking.com

Пам’ятайте, що квитки на літак варто бронювати завчасно. Адже тоді переліт буде коштувати дешевше. Також з України регулярно відправляються автобусні рейси лоу-кост компаній.

Не їдьте у подорож самотужки. Візьміть з собою знайомого, який добре розбирається у технічних деталях. Навіть якщо ви самі є спеціалістом, допомога не завадить. Купуючи авто на вторинному ринку потрібно завжди бути уважними. Прочитайте якомога більше інформації про те, як відрізнити биту машину від такої, які ніколи не була в аварії. Не “ведіться” на занадто дешеві ціни.

Готівкою без декларування ви можете провозити через кордон не більше 10 тисяч євро на одну людину. Якщо для купівлі автомобіля і всіх витрат, вам потрібна більша сума, покладіть решту грошей на картку, з якої можна буде зняти гроші за кордоном. Не забудьте перетелефонувати до свого банку та запитати, які операції з карткою ви зможете проводити за кордоном і зніміть необхідні обмеження.

Зауважте, одразу при в’їзді до України на митниці ви маєте внести грошову заставу, яка дорівнює попередньому розрахунку суми податкових платежів за цей автомобіль, відповідно ви повинні мати ці кошти з собою.

4. Купівля автомобіля обов’язково повинна бути підтверджена документально, договором купівлі – продажу. Якщо це можливо, зазначте в договорі інформацію про походження авто. Далі його потрібно застрахувати, перереєструвати на своє ім’я, зняти з обліку в тій країні, де ви його купуєте та отримати тимчасові номерні знаки.

Для перетину кордону слід мати з собою документи про право власності: (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір купівлі-продажу, чек, накладну, тимчасовий техпаспорт), сертифікат підтвердження стандарту Євро-5, паспорт, ідентифікаційний код та копії цих документів. Можливо також знадобиться фактура затрат на транзитні номери.

5. Розмитнення в Україні, напевно, найважчий етап. Адже фактично зараз – перехідний період. Так, наприклад, українські автолюбителі повідомляють, що митники не беруть до уваги ціну авто, зазначену у договорі купівлі-продажу, а користуються для розрахунку вартості спеціальними нормативними таблицями.

Громадська рада при ГФС також обговорює запровадження експертизи, яка б визначала митну вартість авто, враховуючи суму зазначену в договорі купівлі-продажу, стан авто тощо. Проте наразі на практиці ви швидше за все стикатиметеся з певними суперечностями при розмитненні авто.

Народний депутат України, член фракції “Самопоміч” Любомир Зубач описує процедуру самостійного розмитнення авто так:

– При в’їзді на прикордонному пункті України оформляються попередні документи з подальшим скеруванням на регіональну митницю за місцем проживання.

– Далі за місцем перебування оформляється сертифікат відповідності: для цього автомобіль потрібно надати для огляду організаціям, уповноваженим провадити таку сертифікацію (ціна орієнтовно 1000 – 1600 грн.).

– В 10-денний термін з моменту перетину кордону потрібно прибути на регіональну митницю для проведення остаточного розмитнення автомобіля та сплати митних платежів.

– Завершується оформлення автомобіля його постановкою на облік в одному із сервісних центрів МВС. Вартість реєстрації – близько 600 грн. Крім того, саме на цьому етапі потрібно буде сплатити 3-5% від суми оцінки автомобіля до Пенсійного фонду України. Після цього видадуть номерні знаки і український техпаспорт.

Разом з тим, експерти і пан Зубач, зокрема, радять звертатися до митних брокерів за допомогою. Їх послуги платні, проте вони зможуть надати вам необхідну консультацію та зберегти багато часу і нервів.

6. Електрокари.

Зелені технології все ще змагаються за своє існування в Україні. Позитивні зсуви вже є. Так, наприклад, 1 січня 2016 року набув чинності закон № 822-VІІІ “Про внесення змін до закону “Про Митний тариф України” щодо скасування ввізного мита на електромобілі”. Згідно з ним в Україні встановилася нульова ставка митного збору на ввезення електромобілів, яка раніше складала 8% вартості.

teslaДо Верховної Ради також внесені декілька законів щодо скасування інших податків і навіть часткову компенсацію вартості електрокару. Зокрема автори законопроекту №4033а мають на меті скасувати акциз на імпорт електрокарів та компенсовувати вартість його придбання до 16% за рахунок зменшення податку на доходи (податкової знижки).

Так чи інакше кількість електрокарів в Україні невпинно росте. Сподіваємося на таку тенденцію і надалі.Booking.com

COMMENTS

DISQUS: 0