На українській станції “Академік Вернадський” в Антарктиді “цвіте” сніг

Уже кілька тижнів українська антарктична станція “Академік Вернадський” оточена… малиновим снігом. Про це йдеться на сторінці Національного антарктичного наукового центру у соціальній мережі Facebook.

“Звідки він та чому такий колір? Цікаве забарвлення снігу дають мікроскопічні снігові водорості. Наші вчені їх визначили під мікроскопом як хламідомонади Chlamydomonas nivalis. Водорості розмножуються спорами, які не бояться екстремальних температур і зберігаються в снігу протягом всієї тривалої зими. Коли погодні умови стають сприятливими (а зараз в Антарктиді якраз літо), спори починають проростати. Оскільки, крім зеленого пігменту – хлорофілу, їхні клітини містять ще й червоний каротиновий шар, на снігу виникають червоні плями ніби від малинового джему. До речі, цей шар захищає водорості від ультрафіолетового випромінювання.

«Цвітіння снігу» сприяє зміні клімату. Адже через червоно-малинове забарвлення сніг менше відбиває сонячного світла та швидше тане. Як наслідок — у ньому утворюється дедалі більше яскравих водоростей.

З настанням холодів хламідомонада готується до зимового спокою і «цвітіння» снігу припиняється.

Цікаво, що таке явище, крім Антарктиди, можна спостерігати ще і в Арктиці, а також в Альпах та інших високогірних екосистемах.

Дякуємо Андрей Зотов (Andrey Zotov) за вражаючі фото!” – йдеться у повідомленні.

 

COMMENTS

DISQUS: 0