П’ять книжок-автобіографій, які вчать рухатися далі

Політик Гілларі Клінтон, правозахисниця Малала Юсуфзай, телеведучий Джеремі Кларксон, невролог Олівер Сакс та нейрохірург Генрі Марш – не схожі люди з унікальним світоглядами, які займаються різною діяльністю. Що ж об’єднує цих осіб? Всі вони написали книги, у яких розповіли про свої життя, боротьбу та роботу. Ці книги надихають та змушують замислюватися, а найголовніше – вони вчать не здаватися.

Книгу “Я – Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту” написала дівчинка, від історії та мужності якої йде мороз по шкірі. Малала Юсуфзай розпочала свою правозахисну роботу надзвичайно рано – фактично у дитинстві. У 2014 році, маючи лише 17 років, вона отримала Нобелівську премію миру (разом з шістдесятирічним індійським дитячим правозахисником Кайлашем Сат’ярті). Таким чином Малала стала наймолодшим лауреатом Нобелівської премії за всю історію її існування.

На початку 2009 року, коли Малалі було 11 років, вона почала вести блог для служби новин Бі-бі-сі, де вона розповідала про життя за режиму талібів, їх спроби взяти під контроль долину Сват, у якій вона жила, блокування права на освіту для дівчаток. Після того, як пакистанські війська розгорнули повномасштабний наступ проти бойовиків та фактично вигнали їх з долини Сват, Малала Юсуфзай отримала перше місце на щорічній Національній пакистанській молодіжній премії миру за опис цих подій у блозі.  Однак 9 жовтня 2012 року сталася трагедія. Бойовики захопили шкільний автобус, у якому їхала дівчинка та почали питати, хто з дітей Малала. Один з них вистрілив у Юсуфзай, поранивши її в шию та голову. Одна з куль пройшла навиліт і поранила ще одну школярку. Тоді пакистанські лікарі зробили неможливе: в ході тригодинної операції вони витягли кулю з мозку правозахисниці і зберегли їй життя. Пізніше Малала продовжила лікування у Британському Бірмінгемі.

Малала Юсуфзай на зустрічі з Президентом США Бараком Обамою та його сім’єю.

У книзі “Я – Малала. Історія незламної боротьби за право на освіту” написану в співавторстві з американською журналісткою Крістіною Лемб правозахисниця піднімає питання базових прав, яких позбавлені жінки у деяких регіонах світу. Вона не лише доводить те, що жінки мають право на освіту та пізнання світу, право носити яскравий одяг та не ховати обличчя, а й те, що, вони можуть боротися за себе, своє життя та сім’ї, навіть, якщо вони самі ще діти.

Придбати книгу українською мовою можна тут.

Автобіографічна книга Гілларі Клінтон “Важкі рішення” вперше вийшла друком у 2014 році. Вона одразу розійшлася тиражем 250 000 примірників. Це не перша книга авторки, і навіть не перше автобіографічне видання. Проте зараз, коли колишня перша леді США, сенатор від штату Нью-Йорк, 67-й держсекретар Гілларі Клінтон знаходиться за крок до президентського крісла, її відверта розповідь про діяльність у Білому Домі, життя жінки-політика, яка попри неймовірну зайнятість формуванням зовнішньополітичного курсу своєї країни та вирішенням глобальних проблем, залишається люблячою донькою, дружиною і мамою, стали актуальними, як ніколи.

Окрім особистих історій про перемоги, поразки та рішення, які варто б було переглянути, авторка подає свій погляд на історію з WikiLeaks, війни, що точаться у світі, порушення прав людини та зміни клімату, які вже принесли непоправні наслідки.

Придбати українське видання книги можна тут.

“Історія про життя, смерть і нейрохірургію” британця Генрі Марша – це автобіографічна книга про етику стосунків між лікарем та пацієнтом, гірку правду, яку іноді доводиться прикривати тонким мереживом надії та про одвічний страх відповідального хірурга – нашкодити. Це надзвичайно відверта і подекуди страшна розповідь про реалії життя і роботи хірургів, у тому числі й українських. Це історія про те, що справжньому лікарю мало бути справжнім професіоналом. Перш за все він має бути доброю та чуйною людиною кожної миті, не зважаючи на втому та можливість поразки.

Бути поборником правди та провідником надії – це дійсно справа Генрі Марша. Для України це не пересічний талановитий іноземець. З 1992 року лікар забезпечує нейрохірургічну допомогу на навчання українських спеціалістів. Взимку 2013-2014 років він разом з українцями вийшов на Революцію Гідності. Лікар не лише говорить, що полюбив Україну, як свою рідну країну, а доводить це невтомною працею. Він веде досить аскетичний спосіб життя, їздить на роботу велосипедом, проте регулярно приїздить в Київ, аби допомогти українському нейрохірургу Ігору Курілцю провести безкоштовні операції. Генрі Марш робить це під час своїх відпусток, на громадських засадах.

Тому й не дивно, що в книгу увійшов і український досвід лікаря. Віддаємо шану нейрохірургу, для якого святою справою стала боротьба з українською бюрократією, допомога українській медицині та віра в людей, незалежно від їх національності, кольору шкіри та релігійних вподобань.

Придбати книгу зі знижкою можна тут.

Олівер Сакс на Бруклінському книжковому фестивалі © Luigi Novi / Wikimedia Commons

У мемуарах “Стрімголов. Історія одного життя” видатний британський невролог, нейропсихолог та письменник Олівер Сакс постає одночасно лікарем й звичайною людиною, яка має свої переживання та внутрішні травми. Він почав писати цю книгу, коли дізнався, що є невиліковно хворим.

Коли читаєш розповіді Олівера Сакса, виникає відчуття, що, намагаючись подолати страх смерті, автор робить спробу пригадати все і виплекати вдячність за те, що йому довелося пережити, за людей, подорожі, пригоди і навіть речі, про які він мріяв і, зрештою, отримував.

Йти далі й бути вдячним, навіть, якщо знаєш, що смертельно хворий – чи кожній людині це під силу? Олівер Сакс спробував записати все, що встиг і згадав, навіть, якщо мова про особисті переживання, інтимні стосунки чи наркотики.

Купити цю книгу можна тут.

Зміст книги “Джеремі Кларксон та світ довкола” напевно найбільше відповідає назві цієї статті, якщо сприймати її буквально. Бо це історія саме про рух вперед і про рух взагалі. Тим, хто знайомий з постаттю Джеремі Кларксона, не потрібно зайвий раз розповідати про те, наскільки це цікавий оповідач, провокаційний і саркастичний журналіст. Як і про те, що автомобілі та подорожі займають у житті Джеремі Кларксона чи не перше місце. Він – автоексперт, він – мандрівник, він – один з найскандальніших телеведучих, який може побитися з продюсером під час зйомок, і якого просто обожнюють глядачі.

Jeremy Clarkson

© Daniel Gorecki / www.flickr.com

Це розповідь про мандри, літаки, автомобілі, бідність, розкіш, роботу ведучого, найрізноманітніші куточки планети, якими вони є. Це книга про людей – смішних, нахабних, дивних, але таких, про яких чомусь хочеться говорити. Так, це світ довкола, але це і світ всередині Джеремі Кларксона. Адже саме через призму власного сприйняття автор переповідає побачене.

Весела і легка, ця книга не позбавлена розмірковувань про життя і реалістичних описів тих місць, куди доля закидала телеведучого.

Придбати книгу можна тут.
COMMENTS

DISQUS: 0