Сьогодні християни у всьому світі святкують Різдво за Григоріанським та Новоюліанським календарями

Сьогодні, 25 грудня, християни західного обряду у всьому світі святкують Різдво.

Світле свято сьогодні прийшло в домівки вірних Римо-католицької церкви, більшості протестантських церков, значної частини православних, включаючи Константинопольську, Антіохійську, Александрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську, Албанську й Грецьку церкви.

В Україні Різдво у цей день відзначають близько 11 тисяч релігійних  громад – це третина від усіх релігійних організацій країни.

Україна – багатонаціональна та багаторелігійна держава, тому традиції тут тісно переплелися, а святкування Різдва 25 грудня і 7 січня майже не відрізняються.

Варто пояснити, що дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця полягає у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським та Новоюліанським календарями, а східні – за Юліанським.

Якщо не брати до уваги “календарні перипетії”, то святкують Різдво у грудні так само як і в січні. Йому передує чотиритижневий Адвент (піст, підготовка до свята) та Святвечір. Саме 24 грудня віряни збираються у сімейному колі та куштують святу вечерю.

Ті, хто святкують Різдво за Григоріанським календарем, також колядують та співають різдвяні пісні.

Зокрема, отець Костянтин Морозов, Секретар Літургійної Комісії при Конференції Римо-Католицьких єпископів України розповів виданню RISU:

“З історії свята Різдва видно, що воно якби народжується з Пасхи. Цей досвід Пасхи – перехід від старого життя до нового, від темряви гріха до світла праведності завдяки смерті і воскресінню Христа, дає глибокий сенс Різдву як початку нашого спасіння. Цей внутрішній зв’язок Різдва з Пасхою також проявляється у зовнішніх святкуваннях цих двох свят. В обрядах Різдва можна побачити відблиск обрядів Пасхи. В Україні, на мою думку, за рахунок співіснування у минулому на наших землях різних культур, релігій, обрядів, склалася дуже цікава картина – наші різдвяні обряди нанизані їхніми різноманітними елементами. В нашій країні стали традиційними вертепи і театралізовані різдвяні дійства середньовічної Італії, в нас загостювала німецька ялинка, ділимось облаткою як поляки, ми залишаємо вільне місце за столом, як євреї на пасхальному седері тощо.

Протягом історії християни східного і західного обрядів, які належали до різних національностей, в Україні обмінювалися своїми звичаями. Деякі так увійшли у наше святкування, що сьогодні католик латинського обряду в Україні не уявляє собі Різдва без куті, і важко уявити Різдво в домівках християн східного обряду без ялинки.”

Нагадаємо, минулого року набув чинності закон, який встановив 25 грудня вихідним днем.

COMMENTS

DISQUS: 0