Україна боротиметься за повернення “Скіфського золота”

Українська делегація відбуває на судове засідання окружного суду Амстердама (Нідерланди) 5 жовтня, де розглядатиметься питання повернення Амстердамським  археологічним Музеєм Алларда Пірсона на територію України експонатів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Про це повідомив Міністр культури Євген Нищук на прес-конференції в ІА Укрінформ, передає Урядовий портал.

Як зазначив Міністр культури, експонати виставки в Музеї Алларда Пірсона перебували там  відповідно  до договорів між даним Музеєм та низкою українських музеїв, частина з яких розташована в АР Крим. Всі договори були підписані сторонами ще до здійснення Російською Федерацією незаконної окупації півострова, а всі музейні предмети цієї виставки (це більше двох тисяч одиниць  зберігання та більше п’ятисот  музейних предметів) є державною частиною Музейного фонду України.

«Ця справа – не просто боротьба за наші цінності. Це комплексна боротьба, в тому числі і на інформаційному рівні. Це не просто суд, це принципова історія для України, і ми б просили засоби масової інформації і тут в Україні, і в Європі, в тому числі і Амстердамі, долучитися до висвітлення цієї принципової для нашої країни ситуації, проявити консолідовану  позицію та солідарність і підтримку, – сказав  Євген Нищук. – Ми знаємо про те, що РФ активно включилася в цей процес, використовує тиск на різних рівнях. Колекція, яка знаходиться у Амстердамі, має повернутися до власника – держави Україна, до Національного музею історії України на тимчасове зберігання до моменту деокупації Криму».

Заступник Міністра юстиції України  Антон Янчук пояснив передумови створення спору, пов’язаного із поверненням музейних цінностей в  Україну.

«Передумовою цієї ситуації стала тимчасова окупація частини України, якби не це – то спору не існувало б, – повідомив  Антон Янчук. – Україна  зі свого боку вимагає повернення цих цінностей на підконтрольну територію як власник музейних коштовностей, що є частиною  державного Музейного фонду країни.

Кримським музеям фактично було лише надано право оперативного управління відповідними музейними цінностями. Позиція держави України полягає в тому, що держава як власник цих цінностей має  переважні права наголошувати на тому, куди, як і коли повинні повертатися ці цінності.

Відповідні музеї мали право управління відповідними культурними цінностями в минулому, але ці права були скасовані. На сьогодні за законодавством України немає правової законної  підстави управляти цими цінностями і вказувати, куди і яким чином вони мають бути повернені».

За словами Антона Янчука, позиція України є правильною і сильною, тому розраховуємо, що відповідне рішення, після слухання, буде винесено на користь держави України. Однак варто зазначити, що поряд з правовою площиною існує політична та  інформаційна площини, в якій сторона кримських музеїв та сторона Російської Федерації вживають певних заходів для створення інформаційних приводів та інформаційних тем для певної дезорієнтації учасників процесу.

Також Міністерство культури України інформує, що під час підготовки до участі у судових засіданнях щодо колекції археологічних знахідок “Крим. Золотий острів у Чорному морі” виникає ряд перешкод та технічних затримок, пов’язаних з участю у судовому засіданні української делегації. Одночасно є інформація з різних джерел щодо участі в процесі представників кримських музеїв та певного впливу на них третіх осіб, що ставить під сумнів об’єктивність представлення сторін.

Втім, Мінкультури зараз активно співпрацює у робочому режимі з посольством Королівства Нідерланди і сподівається на позитивне вирішення цього питання.

COMMENTS

DISQUS: 0